K Poľskému moru na gravel bicykloch

Ísť k moru znamená pre mnohých vybrať sa niekde do Talianska alebo Chorvátska. Ja so Zuzkou sme však po dobrej skúsenosti zvolili Poľsko, konkrétne severnú časť krajiny.

Cestovanie do Poľska a výber ubytovania

Poľsko je známe svojimi krásnymi a nekonečnými pieskovými plážami, ktoré ponúkajú všetko, čo dovolenka pri mori vyžaduje. Vybrali sme mesto Władysławowo, nachádzajúce sa približne 30km nad Gdyniou. Cesta na sever ubehla rýchlo, krajina má hustú sieť diaľnic, z ktorých je drvivá väčšina bezplatná.

 

wladislavovo-hel-gravel

 

Ubytovanie tiež nie je problém. Mestá na pobreží majú obrovské kapacity a ponúkajú rôzne štandardy. Od pobytov v kempoch, až po vily, hotely a apartmány pár metrov od mora. Vždy hľadáme slušne vybavené ubytovanie a to najmä z dôvodu, že necestujeme sami, ale spoločnosť nám robia aj naši 2 psíci. Cena apartmánu s garážou a terasou nás vyšla na 60€/noc.

Bicyklami na polostrov Hel a bikepark na rovine

Prvú obhliadku našej dovolenkovej destinácie na najbližšie dni sme začali pri venčení. Od nášho apartmánu viedla cyklotrasa cez celé mesto a pokračovala popri pobreží smer polostrov Hel a Gdynia. Cestou si človek užije dokonalé výhľady na otvorené more a čisté nepreplnené pláže. Pri veľkom šťastí tu človek v ranných hodinách môže stretnúť aj tuleňa.

Po krátkej prechádzke sme sa vybrali na bicykle. Trasa Władysławowo - Hel je jednou z najstarších cyklotrás v Poľsku. Jej povrch tvoria na začiatku dlažobné kocky, ktoré pripomínajú sektory Pavé z legendárneho preteku Paris-Roubaix. Trasa vedie po vnútro-zemnej časti, s výhľadmi na more a Pucký záliv, cez obce Chałupy, Kuźnica, mesto Jatarnia a obec Jurata. Pre zaujímavosť, v najužších častiach má polostrov šírku iba 150m. Trasu si možno spríjemniť aj jazdou lesom, kde sa dá zabaviť kľučkovaním pomedzi stromy alebo technickou jazdou na koreňoch a v piesku.

 

hel-polsko-vylet-gravel

 

Približovanie sa k mestu Hel bolo sprevádzané množstvom vojenských objektov po oboch stranách cesty. Posledný úsek trasy bola cesta tvorená štrkom a jemnejším kamením. Hneď vedľa sa striedali bažiny, borovice a čučoriedky. Aj keď sme sa pohybovali takmer na úrovni mora, "brdky" v gravel pasáži sa s nami vedeli pohrávať a držali nás pozorných. V meste je možné navštíviť prístav, pamiatky, múzeá a stánky s občerstvením. My sme zvolili prístav a potom jazdu lesom, kde je kopec cestičiek, z ktorých je možnosť sledovať pozostatky vojenských opevnení, techniky a pamätníkov. Mesto Hel sme neskôr vymenili za mesto Puck. Trasa je trochu nudnejšia a menej otvorená, avšak Puck má krásny prístav a móla, kde sa oplatí nachvíľu zastaviť.

 

puck-polsko-vylet-gravel

 

Po návrate z výletu sme zistili, že neďaleko nášho ubytovania sa nachádzal bikepark...na rovine. Znie to zvláštne, ale neodolali sme a skúsili sme jeden z nich na gravel bicykloch. Zabavili sme sa, ale je pravda, že MTB by na takomto mieste človek viac ocenil.

Oblečenie na gravel bicykel k moru

Destináciu odporúčame určite navštíviť, ale je potrebné myslieť na to, že podnebie je tu iné. Vietor od mora ochladzuje vzduch a tomu treba prispôsobiť aj oblečenie. Odporúčam preto pribaliť aj windproof kúsok oblečenia a kľudne aj dresy s dlhým rukávom. My sme naplno využili úložné priestory taštičiek Specialized-Fjallraven, kam sme ukladali rezervné kusy oblečenia, rukavice a jedlo.

Energiu tu však počas jazdy máte kde doplniť. My sme mali nejaké miesta vytipované už pred príchodom, ale dobre nám padla aj zastávka pred koncom jazdy vo Władysławowe. Zvolili sme smażalnia ryb. Jedná sa o miesto, kde nakúpite čerstvé ryby a morské plody alebo si ich iba vyberiete a personál ich ochotne pripraví. Už z názvu vyplýva, že vyprážanie je tu najčastejší postup prípravy a jedlo bolo naozaj skvelé.

 

wladyslawow-polsko-gravel-jedlo

 

Čo dodať na záver?

Sever Poľska nie je miesto, kam cestuje mnoho Slovákov, ale stojí to za to. Gravel bicyklom sa dostanete všade a rýchlo. Vidíte peknú architektúru, máte na dosah kilometre pláží, bufety, výhľady a je to hlavne niečo, čo nezažijete každý deň.

A prečo teda gravel? Lebo gravel je punk a nemá pravidlá. Keď chce, je z neho cesťák a na druhej strane nepovie nie, ani keď vletíte do rozbitého terénu. Všade je s ním zábava a zážitok je intenzívny.

 

Videá zo severu Poľska alebo ďalšie fotky si môžeš pozrieť na  Youtube alebo Instagrame

 

autor: @ujogoran

Späť do obchodu