Vyberáme cyklistickú prilbu pre malých bajkerov

Vybrať tú pravú detskú prilbu pre vašu ratolesť nemusí byť vôbec zložité. Prinášame vám zopár overených tipov, ako s touto úlohou popasovať a vybrať bezpečnú, komfortnú a dizajnovú ochranu detskej hlavy.


Kľúčová je vhodne zvolená veľkosť a správne nastavenie

Najlepší spôsob, ako nájsť správnu veľkosť, je vziať svoje dieťa do obchodu s bicyklami a nechať ho vyskúšať si rôzne prilby, aby ste videli, čo vám najlepšie sedí, pretože len dobre padnúca prilba poskytuje dokonalú ochranu hlavy.

Ak sa rozhodnete nakupovať online, bude nevyhnutné, aby ste pred výberom veľkosti zmerali hlavu dieťaťa. Použite krajčírsky meter a hlavu zmerajte vodorovne po obvode, tesne nad ušami a cca 2 cm nad obočím.

Veľkosti prilieb, aj detských, sa merajú v cm podľa obvodu hlavy a prilby sa zvyčajne dodávajú s nastavovacimi kolieskami, aby sa dokonale prispôsobili každej detskej hlavičke.

Ak sa vám podarilo identifikovať správnu veľkosť prilby, po nasadení na hlavu upravte koliesko na reguláciu veľkosti tak, aby bolo natesno. Ak prilbu zľahka potiahnete smerom hore, mala by zostať na hlave vášho dieťaťa.

Nasleduje správne nastavenie “Y” praciek pri uškách a regulácia popruhov, na ktorých je zapínacia pracka. Ak je prilba zapnutá správne, medzi bradu a pracku vám vojdu maximálne dva prsty. Pri zapínaní dávajte pozor, aby ste dieťaťu nepricvikli bradu.

Odporúčame, aby dieťa jemne potriaslo hlavou dopredu a dozadu, doľava a doprava, v ideálnom prípade by prilba mala zostať na svojom mieste bez pohybu. Uistite sa, že prilba je cca 2 cm nad obočím dieťaťa, ak je vyššie pri páde by mohlo dôjsť k zraneniu čela, ak je nízko, dieťa poriadne nevidí.

 

Dieťa uniká otcovi na bicykli, na hlave má svedčivú detskú prilbu Woom


Dizajn nadovšetko

Nechajte svoje dieťa vybrať si vlastnú prilbu. Ak sa im dizajn páči, budú prilbu nosiť s radosťou a hrdosťou. Povzbudzujte ich, aby si vytvorili jedinečný dizajn - ozdobili si prilbu a vyjadrili tak svoju individualitu. Pridaním reflexných nálepiek a LED svetiel zabezpečíte lepšiu “vizibilitu”aj v prípade nepriaznivého počasia, či šera.


Vytvorte návyk na prilbu včas

Nechajte svoje deti nosiť prilbu hneď, ako začnú jazdiť na kolobežke alebo trojkolke či odrážadle. Ak sa naučia nosiť prilby vždy, keď jazdia na niečom s kolesami, stane sa z toho návyk na celý život. Ak ste to tak nerobili, nezúfajte, nikdy nie je neskoro začať.

Myslite na to, že prilba je nevyhnutnosťou aj v prípade, ak je dieťa len “pasívnym” spolujazdcom na prednej, či zadnej cyklosedačke. Cyklistické prilby pre najmenšie deti, batoľatá majú okrúhly tvar, aby si deti vedeli v cyklosedačke, prípadne v cyklovozíku komfortne oprieť hlavičku.


Noste prilbu sami a komunikujte s deťmi o bezpečnosti

Deti sa najlepšie učia, keď vás sledujú a imitujú. Vždy, keď jazdíte na bicykli, nasaďte si prilbu. Naplánujte si cyklistické výlety, počas ktorých budú všetci členovia rodiny nosiť prilby, aby ste ešte viac posilnili toto posolstvo. Najdôležitejším faktorom, ktorý ovplyvňuje nosenie prilieb u detí je jazda s dospelým, ktorý prilbu nosí.

Porozprávajte sa so svojimi deťmi o tom, prečo je ochrana hlavy a nosenie prilby dôležité.(Aj zjavne banálne pády z bicykla bez prilby môžu mať trvalé následky. ). Poskytnite deťom dostatok informácií a argumentujte, aby ste ich presvedčili o dôležitosti používania prilby, koniec koncov, bicykle sú dopravné prostriedky a nie hračky.

 

detske-prilby-na-bicykel-woom


Odmeňte svoje deti za nosenie prilieb

Chváľte ich, dávajte im špeciálne odmeny alebo privilégiá, keď nosia prilbu bez toho, aby o tom museli hovoriť. Povzbudzujte nielen svoje deti, ale aj ich rovesníkov, kamarátov, či deti z okolia.


Nedovoľte deťom jazdiť na bicykli, pokiaľ nemajú prilbu

Buďte dôslední a trvajte na nosení prilby pri každom použití bicykla. Ak dovolíte svojim deťom občas jazdiť bez prilieb, neuveria, že používanie prilby je naozaj dôležité. Pamätajte. že k zraneniam hlavy môže dôjsť hocikedy a kdekoľvek. Najviac detských cyklo úrazov sa stáva práve na chodníkoch, príjazdových cestách, cyklochodníkoch a v parkoch. Nikto z nás nevie predpokladať, kedy a za akých okolností dôjde k pádu, či úrazu a to je dôvod, prečo je cyklistická prilba nevyhnutnosťou pri každom vysadnutí na bicykel.


Životnosť a starostlivosť

Prilby by ste mali po náraze vždy vymeniť, aj keď nevidíte žiadne viditeľné poškodenie. A ak je vaše dieťa staršie a z prilby nevyrastie tak rýchlo ako mladšie dieťa, dobre používanú prilbu by ste aj tak mali vymieňať približne každých päť rokov, pretože ochranná pena môže časom skrehnúť a pri náraze by nemusela poskytnúť dostatočnú ochranu hlavy.

Väčšina kvalitných detských prilieb disponuje vnútorným vystlaním, ktoré je možné vybrať a vyprať. Doprajte prilbe z času na čas “cleaning servis” vyperte a vydenzifikujte mäkké časti.

Späť do obchodu