Ako si vybrať elektrobicykel?

Výber elektrobicykla nemusí byť na prvý pohľad tak komplikovaný. Ide o podobný postup, ako pri kúpe klasického bicykla, ktorý si vyberáte podľa účelu jazdy, vybavenia bicykla a rozpočtu. Svoj nový e-bike si tak môžete vybrať z viacerých kategórií, ktoré vám následne predstavíme v našom článku aj spolu s tipmi na konkrétne modely elektrobicyklov.


Mestský elektrobicykel

 

Elektrobicykle určené pre mestské účely a kratšie jazdy sa vyznačujú najmä tým, že ich nasadenie a zosadanie je oproti iným typom elektrobicyklov oveľa jednoduchšie. Je to vďaka ich konštrukcii, ktorá je pre mestské elektrobicykle prispôsobená a zabezpečí cyklistovi pohodlie napríklad pri každodenných jazdách do práce. Tento typ elektrobicyklov uvítajú na každodennú prepravu najmä ľudia, pre ktorých je bežné bicyklovanie kvôli zdravotnému stavu alebo veku o niečo ťažšie. Preto je mestský elektrobicykel, najmä s nízkym násadom, veľmi obľúbený aj u seniorov.

Elektrický pohon poskytne podporu, kde bežné sily nemusia stačiť a konštrukcia naopak bezpečie, pre prípad rýchleho zosadnutia z elektrobicykla, napríklad na semafóroch. Mestské elektrobicykle sa vyznačujú aj bohatou výbavou, ktorá častokrát obsahuje nosič, svetlá alebo blatníky.

Náš tip pre starších alebo zdravotne znevýhodnených ľudí je TREK FX+ 2 Stagger a pre extravagantnejších tu máme Specialized Turbo Como SL 5.0. Celú ponuku mestských elektrobicyklov nájdete tu.


Horský elektrobicykel - Hardtail

horske-elektrobicykle-bicykle

 

Horské elektrobicykle typu hardtail ponúkajú okrem dobrého výkonu, aj odolnú konštrukciu, ktorá je vybavená pevným rámom. Tieto elektrobicykle disponujú nižšou hmotnosťou a vyžadujú o čosi menej údržby kvôli menšiemu počtu pohyblivých častí v ráme. Okrem toho sú aj častokrát lacnejšie oproti modelom s celoodpruženou konštrukciou. Avšak, treba poznamenať, že cena by nemala byť hlavný ukazovateľ kúpy horského elektrobicykla, prvoradý je účel jazdy a využitie.

Elektrický hardtail môže byť dobrou voľbou na víkendové jazdy mimo trate alebo dlhšie rodinné výlety. Náš tip je Trek Marlin+. Ide o elektrickú verziu obľúbeného hardtailu modelov Marlin. Siahnuť môžete aj po Specialized Turbo Tero 3.0.


Celooodpružený elektrobicykel

celoodpruzene-elektrobicykle

 

Vylepšenou verziou horských elektrobicyklov sú celoodpružené varianty, ktoré ponúkajú viacero výhod, akými sú napríklad vyšší komfort jazdy, lepšia trakcia, či bezpečnejšia jazda. Charakteristickým prvkom celoopdružených elektrobicyklov je aj vlasnosť lepšieho pohlcovania nárazov a nerovností, oproti hardtailom, ktoré zabezpečuje práve zadné odpruženie kolesa. Taktiež ponúkne aj vyššiu rýchlosť, čo oceníte najmä pri zjazdoch.

Oproti elektrickým hardtailom sú celoodpružené elektrobicykle o niečo ťažšie a drahšie. Hmotnosť nemusí byť prekážkou a ak vám nevadí si o niečo viac priplatiť, tak ani cena. Avšak, opäť platí, že dôležité je to, kde budete na e-biku jazdiť.

Náš tip pre vás je Trek Fuel Exe, ktorý bol zaradený podľa časopisu Time do najlepších vynálezov roka 2023. A pre tých divokejších tu máme Trek Rail 9.8 GX AXS Gen 4.


Trekingový elektrobicykel

mestske-elektrobicykle-bicykle-2

 

Elektrobicykle vhodné na asfalt aj mierny terén, aj tak by sa dali opísať trekingové elektrobicykle. Ide o elektrobicykle, ktoré sú určené na dlhšie trasy po asfaltových trasách, ale prispôsobené sú zároveň aj na mierny terén v podobe turistických ciest.

Okrem toho je trekingový elektrobicykel možné využiť aj na ľahší kardio tréning alebo na rodinný výlet. V oboch prípadoch môžete využiť výpomoc pri šľapaní, ktorá vám celú jazdu uľahčí a spríjemní. Trekingové elektrobicykle sa vyznačujú aj svojou sadou doplnkov v podobe svetiel, blatníkov alebo nosičov.

Náš tip na trekingový e-bike pre vás je Trek Dual Sport+ 2 alebo Trek Allant+ 7.


Dobrá rada na koniec

Dobrá rada: Ak viete, že svoj nový elektrobicykel budete využívať v nižších nadmorských výškach, je vhodnejšie zvoliť cestu ľahšieho e-biku. Ťažšie varianty elektrobicyklov sú vhodné do drsnejších podmienok a prevýšení. Dôvodom je výdrž batérie, ktorá by mala byť pre takéto podmienky čo najdlhšia a kapacita batérie čo najväčšia. Ak vás preto bavia zjazdy a poriadne traily, zvoľte cestu ťažkého e-biku. Naopak, ak skôr preferujete nenáročný terén s miernym prevýšením, postačí vám aj ľahšia verzia elektrobicykla.


Vybrali ste si?

Veríme, že vám článok pomohol sa lepšie zorientovať v kategóriách elektrobicyklov a pomôže vám pri budúcom výbere elektrobicykla. Ak však stále neviete, aký e-bike si vybrať, neváhajte nás kontaktovať a radi vám s výberom pomôžeme. Nezabudnite si pozrieť aj našu širokú ponuku elektrobicyklov, ktorú nájdete TU.

Späť do obchodu